silent muvies smku.in.uaНІМЕ КІНО: COMEBACK

Кіно із кожним днем набуває все новіших форм, зростає кількість та якість тих самих D, на нас одягають окуляри все більші і більші за своїми розмірами, але, зрештою, залишаються режисери які не тільки ігнорують технічні новинки кіноіндустрії, а ще й надають перевагу тому, аби залишатися в тій епосі, коли саундтреком була імпровізація тапера, а актори «награвали на енну кількість зарплат» і це ні в кого не викликало обурення.

Сьогодні німе кіно може використовуватись із різними цілями. Про це й піде мова, але спочатку треба визначитися: що ж це таке і з чим його їдять? По-перше: мовчазні фільми Кім Ді Кука –це не німе кіно. І «Випробування» А.Котта, де є багато шумів, але немає реплік – це теж не німе кіно. Німе кіно сьогодні – це гра у мовчанку. У ньому можуть бути титри і саундтрек, а можуть і не бути, це залежить від режисера. Але ви точно не почуєте у ньому кроків, гавкіту собаки і нервового постукування нігтями.  «ТО навіщо його знімають взагалі СЬОГОДНІ???» - поцікавитеся ви. І от тепер слухайте. 

Мета перша: комізм.
«Німе кіно» (Мел Брукс, 1976)

Mel Bruks 1976Режисер, який спародіював в своїх фільмах практично всі жанри і навіть екранізував «12 стільців», взявся за німе кіно з метою реанімувати жанр. Чи є німий кінематограф окремим жанром - питання непросте. Кирило Разлогов, наприклад, у своїй книзі «Світове кіно» відносить його взагалі до окремого виду мистецтва.

Але як зняти беззвучне кіно в 1976 році? Рішення виявилося геніально простим. Фільм повинен бути про те, що зараз ніхто не буде дивитися німе кіно. Забутий актор 1920-х років приходить в студію, що знаходиться на межі краху, зі сценарієм фільму, природно, німого. Його посилають куди подалі, але він наполегливий і починає залучати до проекту зірок першої величини.

За задумом режисера в картині взагалі не повинно було бути звуку, але продюсери наполягли на музиці і хоча б одній репліці. Репліка з'явилася - з вуст міма Марселя: «морс» , що ще більше додало комізму фільму. Кіно вийшло дворівневим: в ньому маса гегів, при цьому кожен з них є цитатою з кінокласики. Тут комізм в чистому вигляді: падіння, міміка, безглузді ситуації, зрозумілі будь-якому глядачеві з різним інтелектуальним багажем.

 Мета друга: соціальна.
«Остання битва» (Люк Бессон, 1983)

Luck Besson 1983Так, режисер «Леона» і «П'ятого елемента» починав з безсловесної чорно-білої стрічки про Постапокаліпсіс. Однак «Остання битва», що стала соціальним висловлюванням, не виглядає як класичне німе кіно. Можливо, на німоту картини вплинула убогість бюджету.

За сюжетом Земля пережила катастрофу, і люди втратили мову. Вони висловлюються жестами і використовують в побуті уламки загиблої цивілізації. Фільм не німий в чистому вигляді, там є шуми, але чорно-біла картинка і,  персонажі, що забули мову, створюють відчуття повного краху. Цього, мабуть, і хотів домогтися режисер.

 Мета третя: відповідність літературному джерелу.
«Поклик Ктулху»
(Ендрю Ліман, 2005)

Andrew Liman 2005Культова картина серед фанатів Говарда Філліпса Лавкрафта. Фільм навмисно зістарений, щоб створити ілюзію того, що знімався він в 1920-х, за часів, коли жив і творив автор першоджерела. Але це не все. Справа в тому, що під час життя Лавкрафт не був визнаний сучасниками, стиль його вважали дивним, він як би народився не в свою епоху і в часи будівництва хмарочосів писав на мові XIX, а то і XVIII століття: довгі описи, таємні обряди, повна відсутність в його романах останніх досягнень цивілізації. Все це передано в картині. Героїв обтяжує щось страшне: сни, невідомий культ, мерзенні тварюки ... І «подряпана, місцями рвана» плівка створює відчуття нічного кошмару, який прийшов з глибини століть.

Без знання творчості одного з найдивніших письменників XX століття перегляд буде не повним, тому й сам фільм став відомою подією, лише у вузьких колах фанатського руху.

 Мета четверта: відображення епохи.
«Артист» (Мішель Хазанавічус, 2011)

Michel Hazanavicius 2011Режисер створив приголомшливу стилізацію і не прогадав - п'ять «Оскарів» говорять самі за себе. «Артист» - реквієм та гімн одночасно. Це стрічка про занепад німого кінематографа, тому в кінці з'являється звук, протягом же всього дійства чути лише мелодію з «Запаморочення» Хічкока. Зірка Голлівуду у виконанні Жана Дюжардена не може пристосуватися до звукових фільмів і опускається на самісіньке дно.

Звук вбив те кіно і тих зірок, не всі змогли перебудуватися і знайти себе в нових реаліях. Навіть ті з титанів, хто вистояв і залишився в індустрії (найяскравіший приклад - Чарлі Чаплін), кращі свої роботи зробили все одно в двадцяті роки. Але німе кіно повертається, так само, як буде намагатися повернутися на екран герой фільму «Артист», і продовжує, до речі, впливати на глядача.

Крім розібраних нами картин, є стрічки Гая Меддіна і Естебана Сапіра. Але німе кіно зараз виходить украй рідко. Йому складно вписатися в сучасні реалії, захопити глядача. Найчастіше воно - лише елемент, який використовується в якості хронікальних вставок. Які прийоми придумають режисери, щоб ще раз повернути німе кіно на екран? Дивно, що поки не використовували голос експлікадора-тлумача, який би пояснював глядачам, що відбувається в кадрі. Ось, що про це пише Луїс Бунюель в своїй автобіографічній книзі «Мій останній подих»: «Кіно принесло настільки нову, таку незвичайну форму розповіді, що велика частина глядачів важко розуміла, що відбувається на екрані і не завжди уловлювала послідовність подій ... Звідси і присутність експлікадора ».

Зараз це можна було б використовувати в комедійному ключі. Що частково і спробував зробити Данелія в «Міміно», але там комізм був побудований на мовному відмінності. Головний герой показував і переказував індійський фільм з російським перекладом в далекому грузинському селі.

Чи можливий зараз німий фільм-катастрофа або фантастичний бойовик - складне питання. Однак, картини наведені в прикладах, були досить спірними на рівні ідеї, поки не знайшли своє втілення на екрані.

Текст источник (рус)

 Copyright © 2016 - 2020  Союз Молодих Кінематографістів України  | ATAMAN